Program

Following the SNS tradition, there will be no parallel sessions.

The schedule will comprise invited talks (20 minutes + 5 minutes discussion)
as well as oral presentations selected from submitted abstracts
(10 minutes + 2 minutes discussion).


Last update: June 16, 2016


 

Sunday: June 19, 2016

5:00 – 8:00 p.m.
Welcome Reception and Registration 




Monday: June 20, 2016

8:45 – 9:00 a.m.
Opening – Bernhard Keimer
(MPI-FKF Stuttgart, DE)

9:00 – 10:40 a.m.     Cuprates I

Chair: Arun Basil (Northeastern University, US)

9:00  9:25 a.m.
J. C. Séamus Davis
(Cornell University, US)
"Commensurate pair-density wave and charge-density wave states of underdoped cuprates"

9:25  9:50 a.m.
Yayu Wang
(Tsinghua University, CN)
"Electronic structure of parent and lightly doped cuprates studied by STM"

9:50  10:15 a.m.
Eugene Demler
(Harvard University, US)
"Holographic maps of quasiparticle interference"

10:15  10:40 a.m.
Christoph Renner
(University of Geneva, CH)
"New insight on the vortex core states and charge order in YBCO"

10:40  11:00 a.m.     Break

11:00 – 12:40 p.m.     Iron-based superconductors I

Chair: Andreas Rost (University of Stuttgart, DE)

11:00  11:25 a.m.
Yuji Matsuda
(Kyoto University, JP)
"BCS–BEC crossover, preformed pairs and highly spin polarized superconducting phase in FeSe"

11:25  11:50 a.m.
Anna Böhmer
(The Ames Laboratory, US)
"Interplay of nematicity, magnetism and superconductivity in iron-based materials"

11:50  12:15 p.m.
Kristjan Haule
(Rutgers University, US)
"Hund's metallicity as the origin of the anomalous state of matter in iron superconductors"

12:15  12:40 p.m.
Leonardo Degiorgi
(ETH  Zurich, CH)
"Origin of the resistive anisotropy in the electronic nematic phase of BaFe2As2 revealed by optical spectroscopy"

12:40 – 2:30 p.m.     Lunch & Poster

  2:30 – 4:10 p.m.     H2S superconductors & graphene

Chair: Ole Andersen (MPI-FKF Stuttgart, DE)

2:30  2:55 p.m.
Mikhail Eremets
(MPIC Mainz, DE)
"High critical temperature in conventional superconductors"

2:55  3:20 p.m.
Katsuya Shimizu
(Osaka University, JP)
"Structural study of superconductive sulfur hydride"

3:20  3:45 p.m.
Irina Grigorieva
(University of Manchester, UK)
"Superconductivity in alkali-metal doped graphene"

3:45  4:10 p.m.
Lilia Boeri
 (Graz University of Technology, AU)
"High-Tc conventional superconductivity at extreme pressures"

4:10  4:30 p.m.     Break

4:30 – 6:10 p.m.     Iridates & ruthenates

Chair: Giniyat Khaliullin (MPI-FKF Stuttgart, DE)

4:30  4:55 p.m.
Bumjoon Kim
(MPI-FKF Stuttgart, DE)
"Switching the d-wave gap in layered perovskite iridates via spin reorientation"

4:55  5:20 p.m.
Donglai Feng
(Fudan University, CN)
"STM signatures of possible high temperature superconductivity in electron doped Sr2IrO4"

5:20  5:45 p.m.
David Hsieh
(Caltech Pasadena, US)
"Odd-parity hidden order in a perovskite iridate revealed by nonlinear optics"

5:45  6:10 p.m.
Alexander Steppke
(MPI-CPfS Dresden, DE)
"Strong peak in Tc of Sr2RuO4 under uniaxial strain"

6:10  8:00 p.m.     Break

8:00 – 9:00 p.m.     Evening Session

Short talks (10 minutes + 2 minutes discussion) will be given by:
Federico Cilento, Max Gerlach, Jitae Park, Nicholas Plumb, Kejin Zhou




Tuesday: June 21, 2016

9:00 – 10:40 a.m.     Interface superconductivity

Chair: Arno Kampf (University of Augsburg, DE)

9:00  9:25 a.m.
Jean-Marc Triscone
(University of Geneva, CH)
"Superconductivity at the LaAlO3/SrTiO3 interface"

9:25  9:50 a.m.
Qi-Kun Xue
(Tsinghua University, CN)
"Is the high-Tc superconductivity in cuprates an interface problem?"

9:50  10:15 a.m.
Christian Bernhard
(University of Fribourg, CH)
"Magnetic and superconducting effects at the interface between cuprates and manganites"

10:15  10:40 a.m.
Maria Asensio
 (SOLEIL Synchrotron, FR)
"Evidence of bosonic modes named Fröhlich polarons at the bare SrTiO3 single crystals"

10:40  11:00 a.m.     Break

11:00 – 12:40 p.m.     Cuprates II

Chair: Mathieu Le Tacon (Karlsruhe Institute of Technology)

11:00  11:25 a.m.
Johan Chang
(University of Zurich, CH)
"Magnetic field controlled charge density wave coupling in underdoped YBa2Cu3O6+x"

11:25  11:50 a.m.
Wei-Sheng Lee
(Stanford University, US)
"Three-dimensional charge density wave order in YBCO at high magnetic field"

11:50  12:15 p.m.
Eduardo da Silva Neto
(UBC Vancouver, CA)
"Doping dependent charge order correlation in electron-doped cuprates"

12:15  12:40 p.m.
Atsushi Fujimori
(The University of Tokyo, JP)
"Suppressed antiferromagnetism and enlarged superconducting phase in protect-annealed electron-doped cuprates"

12:40 – 2:30 p.m.     Lunch & Poster

  2:30 – 4:10 p.m.     Iron-based superconductors II

Chair: Bernd Büchner (IFW Dresden, DE)

2:30  2:55 p.m.
Yann Gallais
(Université Paris Diderot, FR)
"Nematic fluctuations and resonance in iron-based superconductors"

2:55  3:20 p.m.
Eric van Heumen
(University of Amsterdam, NL)
"Direct observation of a Fermi liquid-like normal state in Co-doped BaFe2As2"

3:20  3:45 p.m.
Rafael Fernandes
(University of Minnesota, US)
"Nematicity and superconductivity in FeSe: Why are they different than in other iron-based materials?"

3:45  4:10 p.m.
Hai-Hu Wen
(Nanjing University, CN)
"Scrutinizing the double superconducting gaps, gap signs and strong coupling pairing in (Li1-xFex)OHFeSe by STS/STM"

4:10  4:30 p.m.     Break

4:30 – 6:10 p.m.     Nonequilibrium I

Chair: Zahid Hussain (Lawrence Berkeley National Laboratory, US)

4:30  4:55 p.m.
Ryusuke Matsunaga
(The University of Tokyo, JP)
"Higgs amplitude mode in superconductors studied by nonlinear terahertz spectroscopy"

4:55  5:20 p.m.
Dirk Manske
(MPI-FKF Stuttgart, DE)
"Higgs spectroscopy in superconductors"

5:20  5:45 p.m.
Claudio Giannetti
(University of Brescia, IT)
"The room temperature prodrome of charge-order in copper oxides"

5:45  6:10 p.m.
Lara Benfatto
(Sapienza University of Rome, IT)
"Can we detect the Higgs mode via optical spectroscopy?"

6:10  8:00 p.m.     Break

8:00 – 9:00 p.m.     Evening Session  

Short talks (10 minutes + 2 minutes discussion) will be given by:
Hans Boschker, Philipp Dumitrescu, Katsuya Iwaya, Anand Kamlapure,
Hakuto Suzuki




Wednesday: June 22, 2016

9:00 – 10:40 a.m.     Cuprates III

Chair: Robert Markiewicz (Northeastern University, US)

9:00  9:25 a.m.
Marc-Henri Julien
(CNRS Grenoble, FR)
"NMR studies of charge order in YBa2Cu3Oy"

9:25  9:50 a.m.
Suchitra Sebastian
(Cambridge University, UK)
"Quantum-fluctuation driven pseudogap in the underdoped cuprate superconductors"

9:50  10:15 a.m.
Louis Taillefer
(Université de Sherbrooke, CA)
"The pseudogap critical point of cuprate superconductors"

10:15  10:40 a.m.
Philippe Bourges
(CEA Saclay, FR)
"Q = 0 Magnetic order in the pseudogap state of cuprates superconductors"

10:40 11:00 a.m.     Break

11:00 – 12:40 p.m.     New materials

Chair: Tomo Takayama (MPI-FKF Stuttgart, DE)

11:00 - 11:25 a.m.
Girsh Blumberg
  (Rutgers University, US)
"Chirality density wave of the 'hidden order' phase in URu2Si2"

11:25  11:50 a.m.
Jun Zhao
(Fudan University, CN)
"Magnetic phase diagram and spin excitations in CrAs"

11:50  12:15 p.m.
Jianlin Luo
(CAS Beijing, CN)
"Superconductivity on the border of helimagnetic order in CrAs and MnP"

12:15  12:40 p.m.
Xianhui Chen
(University of Science and Technology, CN)
"Search for novel superconductors with gating method"

2:00 p.m.      Excursion [more]

7:00 p.m.      Conference Dinner [more]

                            After Dinner Talk: Arun Bansil (Northeastern University, US)




Thursday: June 23, 2016

9:00 – 10:40 a.m.     Nonequilibrium II

Chair: Alexander Boris (MPI-FKF Stuttgart, DE)

9:00  9:25 a.m.
Andrea Cavalleri
(MPSD Hamburg, DE)
"Driven superconductors below and above Tc"

9:25  9:50 a.m.
Stephen Clark
(University of Bath, UK)
"Dynamical enhancement of super-exchange pairing in a driven Hubbard model"

9:50 10:15 a.m.
Stefan Kaiser
(University of Stuttgart, DE)
"Possible light induced superconductivity in K3C60"

10:15  10:40 a.m.
Yusuke Nomura
(École Polytechnique, Palaiseau, FR)
"Exotic high-Tc s-wave superconductivity in A3C60 (A = K, Rb, Cs)"

10:40  11:00 a.m.     Break

11:00 – 12:40 p.m.     Topological superconductivity

Chair: Andreas Schnyder (MPI-FKF Stuttgart, DE)

11:00  11:25 a.m.
Ali Yazdani
(Princeton University, US)
"Spectroscopic mapping on topological and correlated superconductors"

11:25  11:50 a.m.
Liang Fu
(MIT Cambridge, US)
"Odd-parity superconductors: Nematic, chiral and topological"

11:50  12:15 p.m.
Guo-qing Zheng
(Okayama University, JP)
"NMR evidence for spin-rotation symmetry breaking and triplet superconducting state in a doped topological insulator"

12:15  12:40 p.m.
Annica Black-Schaffer
(Uppsala University, SE)
"Spontaneous currents and Majorana fermions from magnetic impurities in spin-orbit coupled superconductors"

12:40 – 2:30 p.m.     Lunch & Poster

  2:30 – 4:10 p.m.     Cuprates IV

Chair: Marcello Civelli (Université Paris-Sud, FR)

2:30  2:55 p.m.
Adam Kaminski
(The Ames Laboratory, US)
"Gap, pseudogap and collective excitations in unconventional superconductors and charge density wave systems"

2:55  3:20 p.m.
Xingjiang Zhou
(CAS Beijing, CN)
"Quantitative determination of the pairing interactions for high-temperature superconductivity in cuprates"

3:20  3:45 p.m.
Andrey Chubukov
(University of Wisconsin-Madison, US)
"Superconductivity near a quantum-critical point ‒ special role of the first Matsubara frequency"

3:45  4:10 p.m.
Lucio Braicovich
(Politecnico di Milano, I)
"High-resolution RIXS from cuprates: recent results and perspectives"

4:10  4:30 p.m.     Break

4:30 – 6:10 p.m.     Iron-based superconductors III

Chair: Ilya Eremin (University of Bochum, DE)

4:30  4:55 p.m.
Takahiro Shimojima
(The University of Tokyo, JP)
"Nematic electronic structure of the iron-based superconductors"

4:55  5:20 p.m.
Pengcheng Dai
(Rice University, US)
"A Mott insulator induced near iron pnictide superconductors"

5:20  5:45 p.m.
Raymond Osborn
(Argonne National Laboratory, US)
"Evidence for itinerant magnetism in the C4 phase of hole-doped iron arsenides"

5:45  6:10 p.m.
Tetsuo Hanaguri
(RIKEN Center for Emergent Matter Science, JP)
"Quasiparticle interference and BCS-BEC crossover in FeSe"

6:10  8:00 p.m.     Break

8:00 – 9:00 p.m.     Evening Session 

Short talks (10 minutes + 2 minutes discussion) will be given by:
Alistair Cameron, Pascal Nigge, Satyabrata Patnaik, Frank Weber




Friday: June 24, 2016

9:00 – 10:40 a.m.     Cuprates V

Chair: Oleg Sushkov (University of New South Wales, AUS)

9:00  9:25 a.m.
Daniel Agterberg
(University of Wisconsin-Milwaukee, US)
"Breaking time reversal symmetry with pair density wave superconductivity"

9:25  9:50 a.m.
John Tranquada
(Brookhaven National Laboratory, US)
"Charge pinning and screening in cuprate superconductors"

9:50  10:15 a.m.
Ting-Ku Lee
(Academia Sinica, TW)
"Photoemission spectra of intertwined-order states for cuprates"

10:15  10:40 a.m.
Rick Greene
(University of Maryland, US)
"Low temperature transport, Fermi surface reconstruction, and charge order in the electron-doped cuprates: relation with Tc?"

10:40 - 11:00 a.m.     Break

11:00 – 12:40 p.m.     Organic superconductors

Chair: Hidenori Takagi (MPI-FKF Stuttgart, DE)

11:00  11:25 a.m.
Stuart Brown
(UCLA Los Angeles, US)
"Charge fluctuations and pairing: a case study of a molecular superconductor"

11:25  11:50 a.m.
Vesna Mitrović
(Brown University, US)
"High field phases in a Pauli-limited organic superconductor"

11:50  12:15 p.m.
Martin Dressel
(University of Stuttgart, DE)
"Charge order and superconductivity in low-dimensional organic conductors"

12:15  12:40 p.m.
Greg Stewart
(University of Florida, US)
"Universal scaling law for the condensation energy for a broad range of superconductor classes"

12:40 – 13:00 p.m.
Closing – Hidenori Takagi (MPI-FKF Stuttgart, DE)

 

 
loading content